Katažina Marcol: „TOTOVI: Jezik i sećanje na osnivanje zajednice Višljana u Banatu“ (Prevod sa poljskog: Andrea Beata Bicok)

3,000.00 din.

DOSTUPNO

Edicija:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Veoma je dragoceno za nauku i same Totove što je te procese mogla da prati iskusna istraživačica, koja je sa velikom antropološkom osetljivošću uoči­­­la njihov složen kulturni kontekst. Vredno je istaći i zanimljivu konceptuali­za­ci­ju njenih istraživanja, koja obuhvata kulturnu specifičnost Totova u katego­rija­ma jezika i društvenog pamćenja. Vrednost projekta ogleda se i u tome što je istraživačica, ne podlegavši metodološkom nacionalizmu, precizno dijagnostifikovala procese koji se tamo odvijaju i uspela da predstavi vrlo nijansiranu sliku društva koje se menja.

dr Gražina Kubica-Heler, prof. JU

(odlomak iz izdavačke recenzije)

Katažina Marcol – antropološkinja kulture i folkloristkinja, docentkinja na Institutu za nauku o kulturi Šleskog univerziteta. Njena naučna interesovanja osciluju oko odnosa između jezika, kulture i identiteta. Sprovodi istraživanja o uticaju jezika na konstruisanje slike sveta, kao i o prenošenju kulturnih tekstova u multietničkim sredinama. Autorka je tekstova posvećenih jezičko-kulturnim fenomenima u Ćešinskoj Šleziji, uključujući monografiju o dečjem folkloru Reč i zabava. Usmeno stvaralaštvo dece na poljsko-češkoj granici (Vroclav 2008). Trenutno sprovodi terenska istraživanja u srpskom Banatu, u zajednici Totova – potomaka migranata koji su tamo došli iz Ćešinske Šlezije u 19. veku.

Edicija:

BAŠTINA

Obim:

344 str.

Povez:

broš.

Format:

17 x 24 cm

Godina izdanja:

2025

ISBN:

978-86-6029-683-4