Delo „Od knjige do kuće od kolača“ plod je dugogodišnjeg istraživanja. Ono bogati odnos prema baštini i neguje kulturu sećanja kroz boje vremena u osam slika. Naučna i dokumentarna građa je pouzdana i inovativna. Upoznajemo se s promenama i nestajanjem, kako (Velike) Kikinde, tako i sveta u kom je duhovnost stajala iznad materijalnog.
Duh prošlih vremena, smešten u kontekste socioloških, kulturnih i istorijskih prilika, i fotografije daju notu sete zbog izgubljenog vremena u kom su se individualni rad i ideje poklapale s pozitivnim istorijskim ciljevima. U svetu se još nije radilo da bi se kupovalo i trošilo da bi se radilo.
Knjiga beleži trag prošlosti vezan za trgovinu i zanate. Prvi tekst istražuje prosvetiteljske ideje i značaj knjige, kao nezaobilaznog uslova budućnosti. Postavlja i pitanje: da li će u budućnosti knjige imati ko da čita?
Istraživanja nas dovode do kuće od kolača, liciderskog proizvoda, simbola zamke za decu, hedoniste i otuđene, kao simbolu našeg vremena, a najpoznatiju kuću od kolača napravila je veštica iz bajke o Ivici i Marici.
Marija Tanackov