Posle pozitivnog odjeka koje je među Aleksandrovčanima i njihovim prijateljima, kao i u stručnoj javnosti, imao Aleksandrovački letopis knj. 1 iz 2021. godine, kao snažan podsticaj nastavljena su istraživanja na temu istorije Aleksandrova, najvećeg kolonističkog naselja u Kraljevini Jugoslaviji.
Promocije Aleksandrovačkog letopisa iz 2021. godine tokom 2021/22. godine u Aleksandrovu, Muzeju Vojvodine u Novom Sadu i Narodnom muzeju u Zrenjaninu učinile su takođe pozitivan signal ponovnom okupljanju istraživača koji bi se bavili temama iz istorije Aleksandrova.
Istoričar umetnosti Dejan Vorgić iz Narodnog muzeja u Zrenjaninu kao svoju temu izabrao je Slikar Vladimir Zelinski i ikone u crkvi Svetog Georgija u Aleksandrovu, osvetljavajući oslikavanje 26 ikona čiji je autor bio Vladimir Zelinski, izbeglica iz carske Rusije, student ekonomskih nauka na Harkovskom univerzitetu, nastanjen u obližnjem Ruskom Selu, koji se bavio slikarstvom.
Istoričar arhitekture dr Maria Silađi sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu (departman za arhitekturu) za temu svog istraživanja uzela je Železničke stanice u Aleksandrovu, prikazujući gradnju i funkciju dve železničke stanice na Janoš majuru (Januševac) i u samom novom naselju.
Bogdan Šekarić, etnolog iz Muzeja Vojvodine u Novom Sadu, radio je rad na temu Kuća talpara u Aleksandrovu kao primer graditeljske tradicije kolonista doseljenih u Vojvodinu u periodu od 1920. do 1941. godine o kućama brvnarama kolonista iz Like donesenim u novi zavičaj na primeru kuće – brvnare Srdića u Aleksandrovu.
Miodrag Cvetić, pezionisani istoričar, viši kustos Narodnog muzeja u Zrenjaninu, napisao je dva rada: Prela, posedci, posjela ili sjela u Aleksandrovu 1921–1941. i O roglju, rogljanju i igrankama u Aleksandrovu 1921–1941, opisujući društveni život kolonista u tek osnovanom naselju.
Milan Micić, istoričar, generalni sekretar Matice srpske, kao svoju temu izabrao je rukopis Dragoljuba Čolića Kolonisti u Velikim Livadama u Rukopisnom odeljenju Matice srpske, opisujući strukturu rukopisne građe koju je skupio Dragoljub Čolić sredinom šeste decenije 20. veka i koja se čuva u Rukopisnom odeljenju Matice srpske.
Iz Predgovora,
dr Milan Micić, istoričar i književnik, generalni sekretar Matice srpske