Banatski kulturni centar biće jedan od izlagača na predstojećem 67. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga u periodu od 19. do 27. oktobra 2024. godine.
Štand Banatskog kulturnog centra nalaziće se u Hali 4 Beogradskog sajma, gde će čitalačkoj publici ponuditi više stotina svojih naslova, dok će odabrani naslovi biti na popustu i do 40%.
Banatski kulturni centar redovno izlaže na sajmu knjiga u Beogradu od 2008. godine. Do sada je objavio oko 650 naslova u oblasti književnosti, umetnosti, nauke, publicistike, na preko 15-ak jezika, posebno negujući istoriju, nasleđe, jezik i kulturu Banata.
Ove godine Banatski kulturni centar ima zajednički štand sa suizlagačem Kulturnim centrom Vojvodine „Miloš Crnjanski” uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
Banatski kulturni centar je u proteklih godinu dana poneo više nagrada: Specijalno priznanje Beogradskog sajma knjiga za „Izabrana zenitistička dela“ (1. kolo u 8 tomova), Zahvalnicu Matice srpske za saradnju, pomoć i podršku Matici srpskoj u 2023. godini, „Književno pero“ Hrvatskog književnog društva Radovanu Vlahoviću za dugogodišnje književno stvaralaštvo, promicanje međunarodne kulture i suradnje između pojedinaca i društava za 2023. godinu, Specijalnu nagradu „Raša Popov” Radovanu Vlahoviću za uzuzetan doprinos književnosti i afirmaciji mladih autora, Nagradu Knjiga godine Društva književnika Vojvodine za knjigu poezija Dušana Radaka „Krevet-zmija i mala Prosvetina enciklopedija”.
Knjige sa sajamskim popustom mogu se poručiti i putem sajta www.bkcknjige.rs/akcija/ ili telefonom 069/783-155 do 1. novembra.
IZ PROTEKLE PRODUKCIJE IZDVAJAMO
„Ljuba”, Radovana Vlahovića
„Ljuba”, roman o konfiskaciji 1948/49. u Banatu, je četvrta knjiga Banatske epopeje Radovana Vlahovića kojoj su prethodili romani „Bapa“, „1934” i „Mučenici”. „Vlahović je romanom Ljuba napravio veliki korak u srpskoj književnosti tako što je velikim i važnim temama pristupio na nov način i otvorio nam nove perspektive viđenja. Učinio je ono što samo veliki pripovedači umeju: humanost je postavio, negovao i izdigao na pijadestal tako da književnost štiti od lakog skliznuća u ideološke ili političke okvire i neguje srž njenog bića štiteći ga od zloupotrebe. Zbog toga roman Ljuba nije samo priča o posledicama rata i promenama koje je on izazvao u sociumu nekadašnjeg Banata, već je priča koja književnost vraća samoj sebi na mestu gde se to najmanje očekivalo. ” (Andrea Beata Bicok)
„Rakija i rane” Milana Micića
(saizdavači: Kulturni centar „Lukijan Mušicki”, Temerin, i Biblioteka „Branko Radičević”, Žitište)
„Rakija i rane nije obična knjiga pjesama. To je knjiga sudbina, baladna rapsodija, pa i knjiga epitafa – sažetih priča koje se koncentrišu u jednom iskazu, sceni, imenu, obuhvatajući veliku seobu od rodnog kraja, dolaska u Ameriku i odlaska u rat, pa u Banat, preko iskušenja Drugog svjetskog rata (hortijevci) i vlasti komunista. Đe smo pošli, a đe smo stigli, moj Mile, samo je jedan od glasova koji suočavaju velike potrese u životu kolonista. Zbirka Rakija i rane stapa lično iskustvo, iskustvo znalca i iskustvo stvarnosti u neobičnoj dinamici sudbina, glasova, epizoda i prigušenog lirskog jauka.” (Prof. dr Dušan Ivanić)
„L’imun. Isceđen” Predraga Markovića
Gramata Pesničke republike za 2022. godinu, na osnovu konkursa Propuštena prilika – za najbolju nenagrađenu knjigu objavljenu u poslednjih pola veka, pripala je Predragu Markoviću za njegovu prvu knjigu L’imun. Isceđen (Književna omladina Srbije, Beograd 1982). Ovo izdanje knjige objavljeno je kao nagrada autoru povodom dodeljivanja Gramate.
„Subjekat zbirke okružen je neprijateljski raspoloženom okolinom i predmetima u njoj. No, on nije pasivan posmatrač i statičan poput objekta, već je aktivan učesnik u kreiranju poruka koje iskorak iz tradicionalnih prostora lirske poezije nudi.“ (Andrea Beata Bicok)
„Krevet-zmija i mala Prosvetina enciklopedija” Dušana Radaka
„U ovoj knjizi vidimo presek kroz dosadašnje Radakovo stvaralaštvo, kao i nove pesme koje nisu lišene onoga što je pesnikova osobenost, ali ipak predstavljaju još jednu – novu fazu. U svakom slučaju, Dušan Radak je svoje mesto u istoriji književnosti već odavno obezbedio.“ (Simon Grabovac)
Knjige kao nagrade na konkursu „Bogdan Čiplić“ i „Prva knjiga“ 2023.
Na osnovu konkursa za Nagradu „Bogdan Čiplić” objavljene su knjige: „Pozorišne priče (od srednjeg veka do dubrovačke drame)“ Milene Kulić i „Dve izrazito različite novele“ Ivana Pravdića. Na osnovu Konkursa „Prva knjiga” u saradnji sa Gradom Kikinda objavljene su knjige mladih autora do 35 godina: „Nebo su razgažene cipele“ Uroša Pavlova, „Beznađe“ Nine Katane i „Sve junake po imenu znadem: atribucija junaka u pesmama Tešana Podrugovića“ Milivoja Bajšanskog.
Marica Šljukić: „Tezga pokraj puta”
(u zajedničkom izdanju BKC-a i Filozofskog fakulteta Novi Sad)
„Naučna monografija „Tezga pokraj puta: sociološka analiza karakteristika i položaja malih proizvođača na srpskom tržištu hrane” predstavlja bogati naučni, prije svega sociološki doprinos Sociologiji sela koji se ogleda, ne samo u pogledu značaja istražene teme, nego i u vrlo vještom, nadahnutom i stručnom pristupu zadatoj temi koja može imati nemjerljiv doprinos u kreiranju budućih strateških dokumenata razvoja malih proizvođača hrane, kao i načina njihovog pozicioniranja u lokalnim i globalnim tržišnim odnosima.“(Prof. dr Ranka Perić Romić)
Još izdvajamo
Pored navedenih knjiga, iz produkcije u proteklih godinu dana izdvajaju se knjige Stanislave Bakić Jokanić, Aleksandre Ćazić Kiurski, Branke Bubanj i Višnje Bubanj Vučić, Ljubomira Kojića, Nike Jasne Đukić, Predraga Stanaćeva…
U pripremi
U pripremi su dva značajna neobjavljena dela Vladana Radovanovića: eksperimentalni roman „Biti” i „Višemedijska umetnost”.
IZDANJA IZMEĐU SAJMOVA 2023. I 2024. GODINE
Roman
Radovan Vlahović: „Ljuba: nastavak Banatske epopeje: knjiga četvrta”
Istorija
Milan Micić: „Nezapamćena bitka”, 3. izd.
„Aleksandrovački letopis: zbornik radova: knjiga treća“
Poezija
Milan Micić: „Rakija i rane”
Predrag Marković: „L’imun isceđen“
Dušan Radak: „Krevet-zmija i mala Prosvetina enciklopedija“
Nika Jasna Đukić: „Svetlost bezmenja“
Ivo Munćan: „Stare priče iz ravnog Banata”
Proza
Radovan Vlahović: „Banatske pripòvētke“2. izd.
Radovan Vlahović: „Sve je u glavi“ 2. izd.
Ivan Pravdić: „Dve izrazito različite novele“
Slobodan Panić: „Era istine i svesti“
Alisa Aleksandrić: „Đubre do kraja“
Stanislava Bakić Jokanić: „Sasvim lične priče“
Piroška Budišin: „Draga moja, da ti kažem“
Predrag Peđa Stanaćev: „Bibliotekar i druge priče“
Neda Ibrajter: „925“
Baština
Ostoja Vojinović: „Rusija među nama“
Književnost za decu
Aleksandra Ćazić Kiurski: „Male priče o velikim piscima“
Fotografija
Ljubomir Kojić: „Svetlopis kao beskraj. Knj. 3“
Posebna izdanja
Branka Bubanj, Višnja Bubanj Vučić: „Učimo srpski“
Sociologija
Marica Šljukić: „Tezga pokraj puta: sociološka analiza karakteristika i položaja malih proizvođača na srpskom tržištu hrane“
Pozorište
Milena Kulić: „Pozorišne priče (od srednjeg veka do dubrovačke drame)“
Prva knjiga/studije
Milivoj Bajšanski: „Sve junake po imenu znadem : atribucija junaka u pesmama Tešana Podrugovića“
Milivoj Bajšanski: „Sve junake po imenu znadem : atribucija junaka u pesmama Tešana Podrugovića“ , 2. izd.
Prva knjiga/proza
Nina Katana: „Beznađe“
Prva knjiga/poezija
Uroš Pavlov: „Nebo su razgažene cipele“
Zavičaj
Radovan Subin: „Zlatnom varjačom po svetu“
Željko Višić: „Cvrkut na drveću bez lišća”
Jelka Knežević: „Pesme“Veselin Mandarin: „Nisam ti rekao“
U pripremi
Vladan Radovanović: „Biti”
Vladan Radovanović: „Višemedijska umetnost”
Radovan Vlahović: „Džems Bond u kratkim pantalonama”, 2. izd.
Milan Micić: „Kolonistička naselja: knj. 3. ”
Ferenc Nemet, Milan Micić: „Jul 1914.”
Nenad Stanojević: „Čitanje stvarnosti”
Katarina Pantović: „Vizuelni citati sveta“
Milica Drndarević: „Ako je to sve“
Goran Blagojević: „Ljubav je navada”
Stanislava Bakić Jokanić: „Sasvim lične priče”, 2 izd.
Radovan Vlahović: „Proleće Sime Cucića: 15 godina: monografija”
Radovan Vlahović: „Dani Teodora Pavlovića: 25 godina: monografija”
Senka Vlahović: „Ilustracija knjiga za decu”
Milorad Grujić: „Život bez snova”
Dragan Batinić: „Ne žuri! : Pismo početnicima u odrastanju“, ilustr. Julijana Milutinović
Aglaja Metodijeva: „Srce bez lubenice”
Nikolaj Velimirović: „Reči o svečoveku“
Dušan Bilbija: „Prvih sto godina ruskoselskog fudbala 1921–2021.”
Ksenija Golubović: „Svi smo se rodili ljubomorni na ptice”
Čarna Cvijić: „Dok se večnost ne završi”
Sara Balaž: „Kad sam verovala u jednoroge”